Lisansüstü Programı

Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe Anabilim Dalı, lisansüstü düzeyde üç program yürütmektedir. Bunlar, Yüksek Lisans Programı, Doktora Programı ve İnsan, Toplum ve Felsefe Programı’dır.

Yüksek Lisans Programı ile Doktora Programı’nın içeriği, felsefenin tarihsel sürecinin bütününün göz önünde bulundurulmasına karşın, genel olarak “problem odaklı” bir yaklaşım temelinde belirlenmiştir. Öte yandan, hem Yüksek Lisans hem de Doktora Programı, felsefe tarihinin tüm dönemleriyle ilgili kimi derslere yer veriyor olsa da, daha ağırlıklı olarak, Anglo-Sakson/Amerikan coğrafyadaki analitik felsefe geleneğinin yanı sıra Kıta felsefesini de kuşatan modern felsefe ile çağdaş felsefeye ilişkin dersleri içermektedir. Öğrencilerin çeşitlilik gösteren kendi ilgi alanlarında derinleşebilmelerini olanaklı kılmak içinse, her iki programda da seçmeli derslere ağırlık verilmektedir.

Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün Felsefe Anabilim Dalı’nca yürütülmekte olup, sosyoloji, psikoloji ve tarih disiplinlerinin de desteklediği, tezsiz bir yüksek lisans programı olan İnsan, Toplum ve Felsefe Programı, felsefe, sosyoloji, psikoloji ve tarih alanlarını güncel bir yaklaşımla birbirleriyle de ilişkilendirerek geniş bir yelpazede kuşatan derslerden oluşmaktadır.

Programlarla ilgili ayrıntılı bilgi için, lütfen ilgili linkleri kullanınız. Ayrıca başvuru koşulları ve diğer bilgiler için, Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer