16 KASIM DÜNYA FELSEFE GÜNÜ KUTLAMASI

Türkiye Felsefe Kurumu tarafından UNESCO’ya önerilen ve 2002 yılından beri Kasım ayının 3. Perşembe  günü kutlanan Dünya Felsefe Günü, saat 12:00'da bölümümüzde, 201 numaralı sınıfta lisans, lisans üstü öğrencilerimiz ve tüm öğretim elemanlarımızla birlikte kutlanacaktır.

Türkiye Felsefe Kurumu (TFK) Başkanı Ioanna Kuçuradi, 2016 Dünya Felsefe Günü dolayısıyla yayınladığı mesajının sonunda “korku ve yoksunluktan kurtulmuş” bir Türkiye yaratabilmek için, genel olarak eğitimde, özel olarak felsefe eğitiminde ne gibi değişiklikler yapmamız gerektiğini tartışalım, sonra da bunları gerçekleştirmek için elbirliği yapalım” çağrısı yapmıştı. 

Biz Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü olarak, tam da böylesi anlamlı bir günde, bu mesaj doğrultusunda bir toplantı yapmak istiyoruz.

Gündem:

1-Bölüm kalite komisyonu olarak, öğrencilerimize, üniversitenin stratejik
planındaki yerimiz hakkında bilgi vermek.

2-Bölümüze ilişkin öğrencilerin değerlendirmelerini dinlemek, yeni
önerileri almak.

3-Onur ve Yüksek Onur derecesi kazanmış arkadaşlarımıza belgelerini
dağıtmak.

Felsefe Konferansları - Kasım 2017

Bu seneki Felsefe Konferanslarının ikincisi 18 Kasım'da saat 17:00'de Ördekli Kültür Merkezinde yapılacaktır. Yrd. Doç. Dr. Vedat Kamer'in "Yapay Zeka ve Mantık İlişkisi" başlıklı konferansına herkesi bekliyoruz!

Felsefe Konferansları - Kasım 2017

2017-2018 Güz Dönemi Ara Sınav Programları

2017-2018 Güz Dönemi I. ve II. Öğretim Ara Sınav Programları için tıklayınız.

2017-2018 Güz Dönemi Ders Programları

2017-2018 Güz Dönemi Ders Programları için tıklayınız

Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü

Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü, 1990 yılında kurulmuş olup, halen 4 Profesör, 2 Doçent, 1 Yardımcı Doçent, 1 Doktoralı Araştırma Görevlisi, 3 Araştırma Görevlisi ve  6 ÖYP'li Araştırma Görevlisi ile, (1990 yılından itibaren) Lisans I. Öğretim, (2010-2011 yılından itibaren) Lisans II. Öğretim, (1990 yılından itibaren) Yüksek Lisans ve (2004 yılından itibaren) Doktora programları sunmakta; bunlara ek olarak (2010-2011 yılından itibaren de) "Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP)" kapsamında Araştırma Görevlisi istihdam etmektedir.
   Felsefe Bölümü'nün temel amacı, öğrenciye, felsefe tarihi donanımı içinde, geçmişten günümüze felsefenin temel problem alanlarını tanıtarak, problem bilinci kazandırmak, böylelikle de, öğrencinin doğru değerlendirme ve tutarlı akıl yürütme becerisiyle çağımızın temel problemlerine felsefi bir bakışla yönelebilmesini sağlamaktır.
   Felsefe Bölümü'nün misyonu, çağın kültürel, toplumsal ve etik problemlerini tespit edebilen, bu problemlere eleştirel bakış açısıyla yaklaşarak çözüm üretebilen bireylerden oluşan bir toplum kurulmasına zemin hazırlamaktır.
    Bu çerçevede Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü, felsefe etkinliğini, yalnızca akademik değil, aynı zamanda toplumsal yönüyle de ele almakta; Lisans ve Lisansüstü öğretim etkinlikleri ve  yurtdışına yönelik "Erasmus", yurtiçine yönelik "Farabi" değişim programlarını sürdürmenin yanında; Ulakbim Sosyal Bilimler Veri Tabanı ve Philosopher's Index tarafından taranan "Kaygı. Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Dergisi"ni yılda iki sayı olmak üzere hazırlamakta; "Uludağ Felsefe Derneği (UFED)" adı altında çeşitli toplantılar ve seminerler düzenlemekte; felsefenin toplumsal düzlemde yaygınlık kazanması için çeşitli sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine gitmektedir.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer